інформація для учнів 1 курсу

Лекція "Методика навчання техніки "Човникового бігу"


Лекція №4
МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ТЕХНІКИ «Човникового бігу»

Ι. Що таке човниковий біг, чому його так називають і навіщо так бігати?
Це ще один різновид бігу в легкій атлетиці. Давайте розберемося докладніше. Слово «човник» часто вживається для позначення деталі швейної машини, до якої кріпиться нитка. Вона ходить вгору і вниз, просмикуючи нитку крізь тканину. Завдяки такому винаходу ручна праця по створенню, наприклад, одягу стала повністю автоматизованим. Човниковий біг отримав свою назву через постійну зміну напрямку. Зазвичай це біг між двома точками вперед-назад. Найчастіше стартують від точки А, біжать до точки Б, там розгортаються (навколо точки Б) і біжать назад до точки А. За один забіг спортсмени переміщаються від А до Б до кілько разів
.
Човниковий біг - норматив ГТО, обов`язковий норматив на заняттях фізкультури. Для учнів це відмінний варіант відпрацювати координацію і швидку зміну напрямку бігу з максимальним збереженням швидкості. Сьогодні човниковий біг - це вид тренувань, вид бігу, який може практикувати кожен.
II. Особливості човникового бігу

Ви запитаєте, навіщо бігати по образу човника, якщо є інтервальні забіги, біг підтюпцем. Ми пояснимо: це різні види навантаження. Ось що відбувається при човниковому бігу: Ви стартуєте за принципом спринтера, в перші секунди розвиваючи максимальну швидкість. І ось, тільки ви розвинули цю швидкість, ви підбігаєте до точки розвороту. Потрібно постаратися, не зменшуючи швидкості, розвернутися. Але інерція вам цього зробити не дасть, повірте. Зазвичай в точки розвороту потрібно торкнутися підлоги або будь-якого прапора, або ж перенести предмет. В такому випадку все це називається човниковий біг з перенесенням 2-3 предметів. Самі розумієте, зберегти швидкість в такому випадку неможливо, адже вам потрібно зупинитися, змінити напрямок на 180 градусів і знову розганятися. І ось, ви міняєте швидкість, розганятися, і знову в початковій точці потрібно гальмувати. Таким чином, ви схожі на човник, який бігає туди-сюди. Це комплексне навантаження, що розвиває координацію, швидкісні якості, почуття рівноваги і моторику м`язів тіла. Все це необхідно для будь-якої гри з м`ячем, хокею, бойових єдиноборств. Так як навантаження в даному виді бігу велика, перед тренуванням потрібно добре розігрітися. Інакше ви ризикуєте отримати травму.

III. Варіанти човникового бігу
Зазвичай відстань між двома точками в цьому виді легкої атлетики становить 10 метрів, 9 або 7-8 метрів. Для чоловіків і жінок відстані різні. Біг по 10 метрів робиться 4-10 разів. Існує безліч різних варіантів: потрібно оббігати навколо крайніх точок на дистанції, в одну сторону біжимо особою вперед, а назад - спиною вперед. Тому види човникового бігу розрізняються за технікою виконання, кількості відрізків і відстані між точками А і Б (нагадаємо, що точка А - старт, а Б - місце розвороту або зміни напряму бігу). Існує човниковий біг 10х10, човниковий біг 3х10, човниковий біг 4х9. Варіацій може бути багато. І цим хороша легка атлетика - різноманітність варіантів робить її цікавим видом спорту.

IV. Техніка човникового бігу

Човниковий біг відмінно зміцнює організм, підтягує м’язи і покращує здоров’я. Крім цього розвиває вестибулярний апарат, покращує координацію і спритність.
Ніби так просто пробігти певну дистанцію, однак у цієї вправи є свої недоліки і дуже важливо знати техніку виконання човникового бігу.

V. Основні правила виконання човникового бігу:
1. Підготовчий етап. Цей етап включає визначення дистанції для пробіжки, також вибір місця і розмітка місця проведення. Зазвичай дистанція для такого бігу становить від 10 до 100 метрів, але саме оптимальне відстань 30 метрів. Обов’язково перед бігом потрібно зробити розминку, підготувати м’язи до забігу;
2. Виконання вправи. Цей етап складається з наступних дій:
а) початок забігу потрібно робити з високого старту;
б) прискорення потрібно робити перед самим кінцем забігу;
в) гальмувати потрібно тільки для того що доторкнутися до лінії, землі або для того, щоб забрати кубик;
г) розгортатися треба за допомогою стопорящего кроку, який використовують у футболі чи баскетболі, легкої атлетики.
Техніка човникового бігу допомагає уникнути травм і домогтися кращого результату. Давайте її розберемо. У човникового бігу техніка виконання передбачає такі основні положення і етапи:
Старт - стартова позиція - стоїмо, одна нога вперед, центр ваги тіла на ній. Одна рука відведена назад і готова допомагати на старті, переміщаючи масу тіла ще далі вперед. Коли звучить команда старту, тіло нахиляється ще далі вперед, толкова нога робить свою справу, а друга готується швидко прийняти естафету. Хтось рекомендує бігти на носках для більшої швидкості. Стартуйте так, як вам зручніше. Головне, щоб швидкість була хорошою. Все, ви стартували. Завдання номер один - набрати максимальну швидкість в перші 2 секунди.
Техніка бігу по прямій-Навчання бігу по прямій починається з показу бігу, а потім створюються умови для правильного виконання окремих елементів техніки. Основним засобом навчання даного виду легкої атлетики буде багаторазовий біг із прискоренням на різних відрізках, що повинен проводитися спочатку в повільному темпі, а в міру освоєння навичок бігу з більш високою швидкістю.
.
У процесі навчання викладач повинен пам'ятати основні вимоги до техніки бігу:
- прямолінійна спрямованість;
- повне випрямлення відштовхуючої ноги в сполученні з випадом уперед - стегна махової ноги;
- закидання гомілки махової ноги в момент вертикалі;
- вільна і енергійна робота рук;
- пряме положення тулуба і голови;
- швидка й м'яка постановка стопи на ґрунт з передньої частини.
Точка Б - бігти до точки Б - справа проста. А ось що робити, коли ви добігли до неї? Як бігати далі? Потрібно почати забирати центр ваги тіла назад на такій відстані від точки Б, щоб ваша швидкість знизилася до потрібної для розвороту саме в цій точці, а не раніше чи пізніше. У першому випадку ви ризикуєте втратити час, а в другому - втекти далі потрібної точки. Якщо ви будете бігти назад спиною, все простіше. Ви гасіть швидкість, огинаючи точку Б, і біжите назад. Якщо ж вам потрібно розвернутися, ви нахиляєтеся в бік повороту подібно мотоциклістові, щоб інерція не віднесло вас куди-небудь.
Точка А - робите те ж саме, що і в Б. Якщо вам потрібно підняти якийсь предмет, можна застосовувати екстрене гальмування з захопленням предмета. Але це означає, що ваша швидкість піде в нуль і вам доведеться знову розганятися. На цьому етапі ви можете серйозно втратити дорогі секунди. Все-таки човниковий вид бігу - спринтерський вид змагань. Таким чином, техніка бігу вирішує дуже багато.
Фінішування -   варто взяти до уваги правильне финищування при такому бігу. Зазвичай, пробігаючи останній відрізок, багато хто намагаються прискоритися, щоб швидше фінішувати. Тому для першого разу краще вибрати відрізок для пробіжки 3х10. При виконанні вправи можна додати урізноманітнити доповнення.. Іноді можна використовувати для забігу дистанції 4х9, 5х10, 10х10. Деякі більш досвідчені спортсмени використовують біг спиною вперед. Все залежить від фізичної підготовки, навичок, від ризиків травматизму, від техніки виконання. Це вправа мобілізує всі м’язи, але іноді може стати причиною травм рук, ніг і інших частин тіла.
VI. Умови для човникового бігу
Отже, тепер ви знаєте, як правильно бігати човниковий біг. Розглянемо, які вимоги до умов навколишнього середовища пред`являються даним видом спорту. Поверхня не повинна бути слизькою. Тобто, не можна бігати по човникового типу в дощ, ожеледь. У таких випадках краще переміститися в спортивний зал, інакше ви розтягнеться на асфальті, показавши найгірший у вашому житті результат. Точки А і Б повинні знаходитися в такому місці, поруч з яким немає стін, парканів, будь-яких перешкод. Інакше ви ризикуєте потрапити в них на повній швидкості. З боку це виглядає смішно, але учаснику зіткнення може загрожувати травмою, як і падіння на слизькій поверхні. Для оптимального бігу потрібно надіти зручні неслизькі кросівки, ретельно зашнурувати. Розв`язаний під час бігу шнурок теж може стати причиною падіння. А зав`язувати вам його буде ніколи. Кожна секунда на рахунку. Одяг не повинен заважати вам, сковувати рухи. Але і занадто вільна, що висить на вас подібно мішку, теж не підійде - вона буде сповільнювати біг.
Як почати бігати по човникового типу. Тренування з човникового бігу здійснюються на малих швидкостях. Завдання номер один - навчити тіло правильно рухатися, відчувати швидкість і адекватно реагувати на її зміну. Якщо бігти швидко на перших тренуваннях - толку буде мало. Спочатку привчаємо тіло до правильної техніки, потім вже відпрацьовуємо на більш високих швидкостях! І не забуваємо якісно розігрівати м`язи перед бігом. Без розминки ви запросто можете що-небудь потягнути.


Комментариев нет:

Отправить комментарий